State Finals History

1977 – Class 2A Baseball State Runner Up (Meeker 6 – Blanchard 5) – Head Coach Sonny Vermillion

1979 – Class 2A Baseball State Champions (Blanchard over Seminole) – Head Coach Sonny Vermillion

1979 – Class 2A Football State Champions (Blanchard 37 – Hartshorne 14) – Head Coach Fred Willis

1980 – Class 2A Baseball State Champions (Blanchard 15 – Tecumseh 8) – Head Coach Sonny Vermillion

1982 – Class A Boys’ Track State Champion 2 Mile (10:05.12) – Jimmy Ealam – Head Coach ?

1983 – Class 3A Fast Pitch Softball State Champions (Blanchard 7 – Oologah 1) – Head Coach Sonny Vermillion

1984 – Class 2A Girls’ Track State Champion 400M (61.12) – Tiffany Pitts – Head Coach ?

1988 – Class 3A Baseball State Runner Up (Tuttle 14 – Blanchard 4) – Head Coach Sonny Vermillion

1989 – Class 3A Baseball State Runner Up (Ada 8 – Blanchard 1) – Head Coach Sonny Vermillion

1990 – Class 3A Baseball State Runner Up (Sperry 3 –  Blanchard 0) – Head Coach Sonny Vermillion

1991 – Class 2A Cheer State Champions – Head Coach Shawna Kulbeth

1991 – Class 2A Boys’ Track State Champion 100M (10.89) – Michael Dean – Head Coach ?

1991 – Class 2A Boys’ Track State Champion 200M (22.62) – Michael Dean – Head Coach ?

1997 – Class 3A Baseball State Runner Up (Chandler 11 –  Blanchard 2) – Head Coach Sonny Vermillion

2003 – Class 3A Boys’ Track State Champion Long Jump (22′ 11.5″) – Chase Hart – Head Coach Billy Langford

2005 – Class 4A Boys’ Track State Champion 100M (10.58) Daniel Morrell – Head Coach Billy Langford

2006 – Class 5A Slow Pitch Softball State Champions (Blanchard – 2  Morris – 1) – Head Coach Regina Autry

2008 – Class 5A Slow Pitch Softball State Runner Up (Lexington – 9  Blanchard – 4) – Head Coach Regina Autry

2009 – Class 4A Fast Pitch Softball State Champions (Blanchard over  ?  ) – Head Coach Brent Mitchell – Sonny Vermillion

2011 – Class 4A Fast Pitch Softball State Champions (Blanchard 4 – Tuttle 2) – Head Coach Larry Weaver

2011 – Class 5A Slow Pitch Softball State Runner Up (Purcell – 15  Blanchard – 4) – Head Coach Larry Weaver

2012 – Class 3A Football State Champions (Blanchard 28 – Kingfisher 21) – Head Coach Jeff Craig

2013 – Class 3A Powerlifting State Champions – Head Coach Jeff Craig

2013 – Class 3A Football State Runner Up (Kingfisher 31 – Blanchard 24) – Head Coach Jeff Craig

2013-14 – Class 4A Wrestling 170 lb State Champion Braden Stringer – Head Coach Tanner Harris

2014 – Class 3A Powerlifting State Champions – Head Coach Tracy Scott

2015 – Class 3A Powerlifting State Champions – Head Coach Tracy Scott

2015-16 –  Class 4A Wrestling 113 lb State Runner Up Zach Williams – Head Coach Tanner Harris

2015 – Class 4A Baseball State Champions (Blanchard 1 – Tuttle 0) – Head Coach Josh Raney

2016 – Class 4A Cheer Academic State Champions – Head Coach Kyla Morton/Lori McKay

2016-17 – Class 4A Boys’ Basketball Academic State Champions – Head Coach Brad Reynolds

2016-17 – Class 4A Wrestling 285 lb State Champion Ryan Bracken – Head Coach Tanner Harris

2016-17 – Class 4A Wrestling 106 lb State Runner Up Braeden Williams – Head Coach Tanner Harris

2017-2018 – Class 4A Boys’ Basketball Academic State Champions – Head Coach Brad Reynolds

2017-2018 – Class 4A Wrestling Dual State Runner Up – Head Coach Tanner Harris

2017-2018 – Class 4A Wrestling 106 lb State Runner Up Braeden Williams – Head Coach Tanner Harris

2017-2018 – Class 4A Wrestling 120 lb State Champion Zach Williams – Head Coach Tanner Harris

2017-2018 – Class 4A Wrestling 152 lb State Runner Up Jaxon Stratton – Head Coach Tanner Harris

2017-2018 – Class 4A Wrestling 285 lb State Champion Ryan Bracken – Head Coach Tanner Harris

2018 – Class 4A Powerlifting State Runner Up – Head Coach Tracy Scott

2018 – Class 4A Cheer Stunt State Runner Up – Head Coach Lori McKay

2018 – Class 4A Boys’ Track State Champion Long Jump (23′) Jamie Nance – Head Coach Greg Nation

2018 – Class 4A Boys Track State Runner Up 100M & 200M Jamie Nance – Head Coach Greg Nation

2018 – Class 4A Girls’ Track State Runner Up 3200M Run Eden Rutledge – Head Coach Tracy Scott

2018 – Class 4A Baseball State Runner Up (Elgin 7 – Blanchard 6) – Head Coach Josh Raney

2018-19 – Class 4A Girls’ Basketball Academic State Champions – Head Coach Jennifer Schneeberger

2018-2019 – Class 4A Wrestling 285 lb State Champion Ryder Weise – Head Coach Cody Hill

2019 – Class 4A Cheer Stunt State Runner Up – Head Coach Lori McKay

2019 – Class 4A Baseball State Champions (Blanchard 14 – Harrah 5) – 39-0 Record – Head Coach Josh Raney

2019-20 – Class 4A Wrestling 285 lb State Champion Ryder Wiese – Head Coach Cody Hill

2019-20 – Class 4A Wrestling 152 lb State Runner Up Wyatt Berry – Head Coach Cody Hill

2020 – Class 4A State Archery Champions – Head Coach DaWayne Schneberger

2020-21 – Class 4A Cheer State Runner Up – Head Coach Lori McKay

2020-21 – Class 4A Wrestling 106 lb State Champion Aden Sanders – Head Coach Cody Hill

2020-21 – Class 4A Wrestling 285 lb State Champion Ryder Wiese – Head Coach Cody Hill

If any information is incorrect or missing, please forward corrections to Athletic Director Jeff Craig.